Buddhismus
textyučiteléobrázkyodkazyúvod

čtyři třídy nemocí

Nemoci lze podle tibetské medicíny klasifikovat různými metodami podle jejich lokalizace v těle, druhu, faktorů prostředí atd. Zde, bereme-li v úvahu čtyři třídy těchto 101 nemocí, vycházejí nám 404:

  1. 101 nemocí, které jsou pod silným vlivem jednání v dřívějším životě (karma)
  2. 101 nemocí současného života, které mají své příčiny v rané době života a projevují se později v současném životě
  3. 101 nemocí ve spojitosti s duchy
  4. 101 mírných nemocí, které takto nazýváme, protože se dají vyléčit jednoduše správnou dietou a chováním, aniž je nutno uchýlit se k lékům a přídavným léčebným metodám

Poslední druh, mírné nemoci, mohou vzniknout z nesprávného stravování nebo chování; proto se upraví samy bez jakéhokoliv léčení, upraví-li se dočasné způsoby diety a chování, které je vyvolaly. Avšak nemoci jedné doby života, které mají svou příčinu v dřívější části vašeho života a projevují se v pozdější době a jsou spojeny s karmou, jsou obyčejně smrtelné, pokud se neléčí. Při tomto druhu nemocí je životně důležité, aby se vyhledalo léčení. V některých případech může být léčba hmotnými prostředky nedostatečná; bude nutno použít duševní postupy jako např. odhalení minulých zlých činů (zpověď), zmenšení jejich síly mravnými činy a rozhodnutí zdržet se v budoucnosti takových činů. V těchto případech působí mravná činnost a léková terapie součinně.

srivatsa

buddhismus.cz