Buddhismus
textyučiteléobrázkyodkazyúvod

Mipam - lama s paterou moudrostí

Gjalmo se věnovala pobožnostem, obětovala rituálně vodu nešťastným jidagům a připravovala obětní mandalu Padmasambhovi. Mandala je široká stříbrná mísa, na které jsou v předepsaném pořádku narovnány různé potraviny. Jsou tam rozinky, velké kousky kandysu, syrová rýže, různé druhy čerstvého i sušeného ovoce a pečivo. Gjalmo to všecko postříkala kořalkou, odříkala obětní formule a Mipam potom postavil mandalu na oltář před sochu Padmasambhavy.

Byl opatrovníkem tohoto oltáře, jemu příslušela péče nalít každé ráno čistou vodu do šálků seřazených před sochami a vyprázdnit je při západu slunce. Kdyby voda zůstala přes noc před obrazy božstev, děsilo by je to. Zvláštním optickým úkazem nabývá každý šálek v jejich očích rozměrů oceánu a toto překvapující sousedství je zneklidňuje, neodpočinou si pořádně. Když vylije vodu ze šálků, obrátí je dnem vzhůru a pak tam, kde stály, rozsvítí jednu nebo několik lamp. Stojí tu také ještě lampa věčná, která u lidí zbožných a zámožných hoří dnem i nocí, jak tomu bylo právě u gjalmy.

Když se snese noc, je třeba sundat mandalu i ostatní oběti, které ležely přes den na oltáři. To je právě chvíle, na kterou čekají takoví mlsní kostelníci, jako byl Mipam; vyberou si z nich, co se jim hodí, zásobí se pamlsky, které pak chroupají v přestávkách mezi snídaní, obědem a večeří.

srivatsa - buddhismus

ukázka z knihy Mipam - lama s paterou moudrostí nakladatelství Symposion, 1947   | Alexandra David-Néelová | buddhismus.cz