Buddhismus
textyučiteléobrázkyodkazyúvod

Deset chyb

Padmasambhava řekl: Když si tyto základy praxe nevezmeš k srdci, nebudeš mít úspěch v duchovním cvičení a budeš dělat deset chyb. Ješe Cchogjal se otázala: Které jsou ty chyby? Padmasambhava pravil:

Když nebudeš praktikovat pomocí náhledu (vhledu do prázdnoty), je nejisté, kam tě cesta povede. Když nezískáš jistotu prostřednictvím skutků, nebudeš schopna sjednotit náhled a jednání. Když se neumíš cvičit v praxi samádhi, nebudeš sto vnímat přirozenost Dharmaty. Když nepůjdeš k cíli prostřednictvím ústních pokynů, nebudeš vědět, co cvičit. Když nebudeš postupovat krok za krokem prostřednictvím iniciace, nebudeš se hodit k provádění praxe. Když nebudeš pečovat o základ prostřednictvím dodržování posvátných předpisů, zaseješ semena pro zrození v pekelných říších. Když neosvobodíš svou bytost studiem, neochutnáš chuť pravdy. Když nebudeš porovnávat všechny nauky, nepřetneš tendenci filozofických škol k sektářství. Když je neshrneš do jediného bodu, neporozumíš kořenu Dharmy. Když nedosáhneš vynikajícího vědění, nebudeš schopna vnímat přirozenost Dharmy.

Takzvaní duchovní učitelé, kteří se necvičili v duchovní praxi, nechápou, že Dharma je prosta sektářských pout. Napadají jeden druhého a libují si v předsudcích. Každé z vozidel má svou hodnotu, nepouštěj se tedy do hádek. Setrvávej v uvolnění.

srivatsa

ukázka z knihy Učení dákiní nakladatelství DharmaGaia, 2006   | termy | buddhismus.cz