Buddhismus
textyučiteléobrázkyúvodní stránka

Bhútán

Bhútánské království, kterému se hovorově říká Bhútán leží uprostřed Himálají. Buddhismus v Bhútánu vyznává asi 75% obyvatel. Bhútánci hovoří tibetským dialektem dzongkä a svou zemi nazývají Dugjul. Název Bhútán se začal používat až koncem 19. století v anglické úřední korespondenci. Do poloviny 7. století území dnešního Bhútánu patřilo k indické říši Kámarúpa a jeho obyvatelstvo vyznávalo hinduismus. Budoucí Bhútán sjednocením královských rodů stmelil Pema Karpa, jehož inkarnace byl Namkhai Norbu.

Roku 746 sem z Tibetu dorazil Padmasambhava, který zde pobýval v jeskyni, kolem které byl později postaven Taktsang วัดทักซัง. Padmasambhava v Bhútánu rozšířil tantrický buddhismus, a mimo jiné seznámil obyvatele Bhútánu se žvýkáním betelových svitků, které mělo sloužit jako náhrada za tehdy rozšířený kanibalismus. Ořech z arekové palmy, jenž je jádrem betelového svitku, měl představovat lidské kosti. List pepřovníku betelového, do něhož se celý svitek balí, lidskou kůži. Špetka hašeného vápna a kousek kořene gambirovníku trpkého, které se ke svitku přidávají, lidský mozek a maso. Rudá šťáva, vznikající současným žvýkáním těchto ingrediencí, symbolizovala lidskou krev.

skalní klášter Tygří doupě Taktsang Bhútán
skalní klášter Taktsang วัดทักซัง založený 1692 nad údolím Paro

V Bhútánu je na každém kroku patrný tisíciletý vliv severního Tibetu. V 9. století přišli na území dnešního Bhútánu Tibeťané, což znamenalo konec hinduismu. S příchodem tibetských lamů se stavěly kláštery, pevnosti a domy ve stylu tibetské architektury (žádný dům nesmí mít víc než pět pater). Ve 12. století se v Bhútánu stal buddhismus státním náboženstvím. Longčhenpa založil v Bhútánu osm klášterů a zanechal zde syna. Milaräpa zde složil během meditace jednu ze svých básní. Škola Kagjü byla od 12. století zastoupena sektou Lhapa Kagjü, a na ní navazující Dugpa Kagjü, nejčastěji nazývanou jenom Dugpa. Její vysoký tibetský lama Ngawang Namgjal později zvaný Zhabdrung Rinpoche ཞབས་དྲུང་ངག་དབང་རྣམ་རྒྱལ་ přišel z kláštera Ralung v jižním Tibetu do Bhútánu roku 1616, a roku 1629 založil první dzong. Pro Bhútán jsou Dzongy tak typické, že je naleznete i na bankovce.

Bhútán Paro Dzong bankovka
Paro Dzong má Bhútán i na bankovce

Paro Dzong, zvaný též Rinpung Dzong byl postaven roku 1645 na místě malého kláštera z 15. století a můžete ho vidět ve filmu Malý Buddha. V krajině jsou početné také čhörteny. V 16. století se Bhútánem potuloval Dugpa Künleg, známý jako Dugňon. Ngawang Namgjal položil základy novodobého bhútánského státu, sjednotil zemi, a zavedl pevný systém duchovně-světské vlády. Dědiční žabdungové představovali duchovní moc. Regenti, vybíraní z nejmocnějších šlechtických rodů a vlivného úřednictva, představovali světskou vládu. Tento systém přetrval až do vyhlášení monarchie roku 1907, kdy se s britskou pomocí vlády ujala dodnes panující dynastie Wangčhugů. V současné době v Bhútánu žije asi 5000 lamů.

srivatsa

buddhismus.cz