Buddhismus
textyučiteléobrázkyodkazyúvod
Avalókitéšvara

Avalókitéšvara

Patron Tibetu, bódhisattva Padmapáni Avalókitéšvara (Skt. अवलोकितेश्वर) v tibetu nazývaný Čenrezig སྤྱན་རས་གཟིགས je esence řeči všech buddhů a ztělesnění nezměrného buddhovského soucítění. Drží v ruce osmiplátkový bílý lotos jako symbol ryzí čistoty, lásky a soucítění. Jako emanace Avalókitéšvary jsou dalajlamové obvykle rovněž zobrazováni s bílým lotosem soucítění v pravé ruce. Mantra Avalókitéšvary Om mani padmé húm je k nalezení vytesaná na skalách, napsaná na modlitebních mlýncích atd.

Om mani padmé húm

Z relativního pohledu se Avalókitéšvara pro blaho všech bytostí zjevil ve vesmíru v podobě velkého bódhisattvy desáté úrovně jako milovaný syn všech buddhů. Z absolutního pohledu je samotným základem, ze kterého emanují všichni buddhové a jejich oblasti a také všichni vesmírní monarchové této kalpy. Proto je znám jako Nejvyšší svrchovaný vládce vesmíru, čímž se myslí, že není jen králem v obvyklém smyslu, ale pánem Dharmy, nejvyšší moudrostí a soucitem, zcela osvobozeným od tří světů samsáry, navždy přesáhnuvším zrození, stáří, nemoc a smrt.

V nejstarším buddhistickém umění bývá Avalókitéšvara zobrazován ve zcela lidské podobě, mívá dvě paže a královské zdobení bódhisattvy. V novějším umění bývá obvykle představován v bílé barvě se čtyřmi pažemi, s růžencem a lotosovým květem v hlavním páru rukou. K rozšířeným patří také podoba s jedenácti hlavami a šestnácti pažemi, nebo s jedenácti hlavami a tisíci pažemi.

Om mani padmé húm

Praxe Avalókitéšvary pro právě zemřelé se nazývá Khorwa Tongdrug.

srivatsa

buddhismus.cz