Buddhismus
textyučiteléobrázkyodkazyúvod

Kambodža

Kambodža

Kambodža leží zhruba ve středu poloostrova Zadní Indie. Má celkovou rozlohu 181 050 km2. Hlavní řekou Kambodže je Mekong, protínající její území v délce 500 km. V jeho korytě leží několik ostrovů. Buddhistů je zde asi 90%. V prvních dobách existence státu byly chrámy hinduistické. Kolem 9. století se začal stavět i nejznámější chrám Angkor Wat, který je několik kilometrů vzdálený od obrovského komplexu opevněného města Angkor Thom.

Buddhismus přišel do Kambodže z Indie někdy ve 12. století a ponenáhlu vystřídal předchozí hinduismus. Postupně pronikal do všech vrstev společnosti. Stalo se zvykem, že každý mladý muž nejméně na tři měsíce vstupoval do řad bonzů. V roce 1947 byl bonzem i princ Norodom Sinahuk, někdejší představitel státu.

Charakteristikou života bonze je střídmost. Jídlo získává žebrotou vždy o sedmé hodině ranní. Darované jídlo nemá právo posuzovat. Jí jen dvakrát denně, musí se o potravu rozdělit se vším živým kolem sebe: ulít mouchám a předhodit kočkám a psům. Přitom nesmí ublížit ani hmyzu. Jedenkrát ročně dostává bonz slunečník, opánky a šat. Smí vlastnit jen osm věcí: například oděv, misku na jídlo, opasek, břitvu, jehlu a sítko na vodu. Je předepsána osobní čistota i čistota obydlí. Čistá má být i mysl, zaměřená jen na otázky náboženství.

Kambodža leží v tropickém pásmu, průměrná teplota v hlavní městě Phnompenh je 27,4 °C. Na severu sousedí s Laosem, na západě a jihozápadě s Thajskem, na východě s Vietnamem a 400 km na jihu tvoří pobřeží Sinajského zálivu.

srivatsa

buddhismus.cz