Buddhismus
textyučiteléobrázkyodkazyúvod

Jóga pokojných a hněvivých manifestací

Nauky tohoto cyklu vysvětlují prožitky, kterými člověk prochází v životě, v okamžiku smrti i po smrti. Objasňují proces umírání a jak je v těchto fázích možné dosáhnout osvobození a ukončit cyklus znovuzrozování v podmíněné existenci samsáry.

Samoosvobozování v prvotním stavu prostřednictvím pokojných a hněvivých božstev

Nauka Samoosvobozování v prvotním stavu prostřednictvím pokojných a hněvivých božstev je součástí šitra, a nauk vnitřních tanter – mahájógy, anujógy a atijógy. Nauka šitro je úzce spojená s hlavní tantrou mahájógy, Guhjagarbha tantrou རྒྱུད་ཐམས་ཅད་ཀྱི་རྒྱལ་པོ་དཔལ་སྒྱུ་འཕྲུལ་རྩ་བའི་རྒྱུད་གསང་བ་སྙིང་པོ། (Tantra tajné esence, Sangwa ňingpo), ačkoliv hlavním principem je uskutečnění prvotního stavu samoosvobozování (gongpa rangdrol).

Tento cyklus nauk obsahuje rovněž text Bardo thödol, přesněji „Osvobození v přechodovém stavu (skze naslouchání)“ a s ní spojenou sádhanu neboli praxi mandaly 42 pokojných a 58 hněvivých božstev.

mandala pokojná božstva

mandala pokojných božstev

mandala hněvivá božstva

mandala hněvivých božstev

Iniciace šitro je zplnomocnění do mandaly sto pokojných a hněvivých symbolických božstev, které zosobňují čistý aspekt bytostných složek člověka a také pěti velkých elementů (prostor, vzduch, vodu, oheň a zemi). Během umírání se fyzické elementy těla i duševní stavy mysli vnitřně rozpouštějí a objevují se posmrtné vize. Nauky o bardu nabízejí celou řadu instrukcí, díky nimž můžeme rozpoznat pravou podstatu mysli a dosáhnout v okamžiku smrti nebo po smrti osvícení.

Samotné obdržení iniciace šitra očišťuje závoje a negativní karmu těla, řeči a mysli a zasévá příčiny osvobození především v okamžiku smrti a po smrti. V Tibetu bylo zvykem obdržet iniciaci šitra co možná nejvíce krát.

Ačkoliv existuje celá řada transmisí a cyklů šitra, které objevili různí tertöni, šitro podle Karma Lingpy ཀརྨ་གླིང་པ་ je nejrozšířenější a nejkomplexnější. Obsahuje mnoho esenciálních i doplňujících textů. Používané šitro je také například z cyklu Namčhö od Mingjur Dordžeho གནམ་ཆོས་མི་འགྱུར་རྡོ་རྗེ།.

srivatsa - buddhismus

buddhismus.cz