Buddhismus
textyučiteléobrázkyodkazyúvod
Karma Lhundup Rinpočhe

* 1959

Karma Lhundup Rinpočhe

Ngakpa Karma Lhundup Rinpočhe se narodil roku 1959 v Lowo Gekar, které se nachází v Mustangu. Matka jej naučila, aby našel útočiště ve Třech klenotech, dále „srdeční modlitby“ a recitaci „Om mani peme hung“.

Roku 1965, ještě v dětství, byl přijat do tibetské školy pro uprchlíky v Dharamsale. Tuto školu založil Jeho Svatost dalajlama a řídil ji společně se svou sestrou Jetsun Pema La. Karma vyrůstal s dalšími dětmi tibetských uprchlíků, kteří byly sirotky nebo z neúplné rodiny a svá studia zde dokončil roku 1978. Poté nastoupil na známou indickou univerzitu v Punjab, kde studoval psychologii, veřejnou zprávu a sociální vědu. Brzy však zjistil, že jej tato studia nenaplňují a nastoupil do katolické Nemocnice svaté rodiny v Novém Dillí, aby získal diplom ze zdravotní laboratorní technologie. Tento kurs trval dva roky. Při svém zakončení studia obdržel ocenění za důkladnou péči o nemocné.

Po dobu dalších sedmi let studoval Karma z úcty k své rodové linii Tantry v klášteře Zilnon Kagyeling, který založil Ješe Dorje Rinpočhe. V Tibetu je tradicí, že nejstarší syn přebírá otcovo řemeslo – Karmův otec byl tradiční tantrický lama, jehož prací je provádět rituály a ceremonie jak pro živé tak mrtvé.

V roce 1994 se Karma Lhundup Rinpočhe vzdal života v klášteře a bezcílně se jako opuštěný pes potácel posvátnými jeskyněmi Padmasambhavy v Tibetu, Bhútánu, Ladaku, Nepálu a Indii. Zároveň obdržel vzácná učení od mnoha velkých mistrů, jako je dalajlama, Dilgo Khjence Rinpočhe, Kyabje Minling Trizin, Kyabje Sakya Trizin, Kyabje Penor Rinpoche, Kyabje Trulshik Rinpočhe, Taklung Tsetrul Rinpočhe, Khenpo Thubten Rinpočhe, Kyabje Sogyal Rinpočhe and Kyabje Chockok Rinpočhe. Obdržel tak ústní instrukce od víc jak čtyřiceti různých mistrů.

V roce 1996 navštívil Austrálii, kde předával buddhistická učení a vymítal zlé duchy. V ten samý rok přijal iniciaci Kalačakry od dalajlamy v Sydney. Roku 1997 navštívil Anglii, Německo, Belgii, Holandsko a Francii, kde předával učení, prováděl obřady a vyprávěl příběhy z Tibetu. V roce 2000 byl oficiálně uznán Kyabje Hungarem Dorje Rinpočhem a jeho otcem Tetonem Kasumem Lingpa Rinpočhem jako reinkarnace tibetského mahásiddhy z 19. století Wariktsel Thokme. V roce 2002, po třináctidenní iniciaci Nyingthik Yabshi týkající se Džigme Lingpy, byl Karma Lhundup Rinpočhe formálně uznán jako nepochybná reinkarnace Wariktsel Thokme od Kyabje Khenpo Chockok Rinpočhe u lotosového jezera Tso Pema.

V České republice byl již třikrát.

srivatsa - buddhismus

buddhismus.cz