Buddhismus
textyučiteléobrázkyodkazyúvod
Taklung Tsetrul Rinpočhe

1926 ~ 2015

Taklung Tsetrul Rinpočhe

Taklung Tsetrul Rinpočhe celým jménem Kyabjé Taklung Tsetrul Rinpoche Shedrup Trinlé Nyinjé Zangpo སྟག་ལུང་རྩེ་སྤྲུལ་བཤད་སྒྲུབ་ཕྲིན་ལས་ཉིན་བྱེད་བཟང་པོ་ se narodil roku 1926 v centrálním Tibetu nedaleko jezera Yamdrok ཡར་འབྲོག་གཡུ་མཚོ་་. Brzy byl rozpoznán jako inkarnace slavného Ngok Čhoku Dordžeho རྔོག་ཆོས་སྐུ་རྡོ་རྗེ་. Předchozí vtělení v této linii reinkarnací byly známé svou skromností a pílí ve studiu. Taklung Tsetrul Rinpočhe začal studovat Dharmu ve věku pěti let v klášteře Taklung Tse.

Ve věku osmi let byl pozván, aby se stal držitelem trůnu a Dharmy v klášteře Thupten Dorje Drak Ewam Chogar ཐུབ་བསྟན་རྡོ་རྗེ་བྲག་རྡོ་རྗེ་བྲག་ཨེ་ཝཾ་ལྕོག་སྒར zkráceně Dordže Drak རྡོ་རྗེ་བྲག་དགོན་པ།, jednoho ze šesti hlavních klášterů tradice Ňingma. Držitelé linie kláštera jsou pokrevní příbuzní dávných tibetských králů. V klášteře jsou uchovávány termy Padmasambhavy, které roku 1366 objevil Rigdzin Gödem, převtělení jednoho z nejbližších žáků Padmsambhavy. Z ukryté termy vznikla tradice Severních pokladů བྱང་གཏེར་ neboli Džangter བྱང་གཏེར།. Třetí inkarnace Rigdzin Godema založil právě klášter Dordže Drak, nacházející se v Indii ve městě Šimla शिमला v Himálajích.

Taklung Tsetrul Rinpočhe studoval a osvojil si kompletní nauky této tradice. Pak působil nějaký čas v Dordže Draku jako Khenpo. V roce 1956 šel na pouť do Indie na oslavu 2500. výročí Buddhovy parinirvány, a poté se na chvíli vrátil do svého kláštera. Brzy však byl nucen Tibet opustit a odejít do exilu.

Učil a předával transmise ve významných centrech Dharmy v Indii, Nepále a Bhútánu. Na jeho transmise přicházelo mnoho praktikujících všech škol, neboť kromě mistra dzogčhenu byl pokládán také za mistra rime, jehož realizace, učenost a duchovní kvality překračují omezení různých škol. V roce 2012 se stal hlavou sekty Ňingmapa.

V České republice byl dvakrát, poprvé v roce 2008 předával několik dní iniciace, podruhé v roce 2014 předal Přímou zkušenost prvotního stavu Samantabhadry a Tři výroky vystihující esenci tedy Zvláštní nauku moudrého a slavného krále. Spolu s ním byli Tulku Dagpa a zakladatel Shang Shung Institute Elio Guarisco 1954 – 2020.

Zemřel v Bódhgaji 23. prosince 2015.

srivatsa - buddhismus

buddhismus.cz