Buddhismus
textyučiteléobrázkyodkazyúvod
Kyabje Trulshik Rinpočhe

1923 ~ 2011

Kyabje Trulshik Rinpočhe

Kyabje Trulshik Rinpočhe Ngawang Čhökji Lodoe འཁྲུལ་ཞིག་ངག་དབང་ཆོས་ཀྱི་བློ་གྲོས་ se narodil v jižním Tibetu. Byl rozpoznán jako inkarnace tertöna Dongak Lingpy a několika mistrů z Indie i Tibetu. Protože už jako dítě projevoval zájem o duchovní praxi, pobýval od svých čtyř let v klášteře Dzarong Phu v Rongphuku. Po příchodu do kláštera si okamžitě dokázal vybavit události z minulého života, kdy byl duchovním učitelem svého mistra.

Mnišský slib složil v deseti letech. Tantrická učení studoval u mnoha významných učitelů, včetně Dilgo Khjence, jenž mu odhalil buddhovskou přirozenost jeho mysli. Po jeho smrti byl pověřen najít jeho novou inkarnaci a stal se jedním z učitelů dalajlamy, kterému předával učení a transmise školy Ňingmapa a nauky dzogčhen.

Po čínské invazi odešel Rinpočhe do nepálského exilu, kde se svými žáky strávil řadu let v meditačním ústraní na obtížně přístupném místě. Jako učitel Dharmy a dzogčhenu působil nejen ve svém domovském klášteře Tubten Chöling v Nepálu, ale i v USA, Francii, Švýcarsku, Španělsku, Portugalsku a na Thaj-wanu. Zemřel 2. září 2011.

srivatsa - buddhismus

buddhismus.cz