Buddhismus
textyučiteléobrázkyodkazyúvod
Tulku Dakpa Rinpočhe

* 1975

Tulku Dakpa Rinpočhe

Tulku Dakpa Rinpočhe se narodil jako syn Lamy Thubtena a Jongdu Wangmo. Byl rozpoznán J.S. Mindrolling Tričhen Rinpočhem jako třetí reinkarnace tibetského mistra Gegong Rogza Sonam Palge. Ve věku osmi let začal studovat Dharmu pod vedením svého otce v klášteře Dzogčhen, který je jedním ze šesti hlavních klášterů školy Ňingma. Naučil se základní učení dharmy a mnohé rituály a sádhany. V osmnácti letech nastoupil do klášterní university Mindrolling v indickém Dehradúnu, kde studoval devět let a stal se držitelem nauk súter a tanter. V rámci súter studoval kromě jiných textů také Abhidharmu, z tanter především Guhjagarbhu a z nauk velké dokonalosti texty mistra Longčhenpy.

Jeho hlavními duchovními učiteli byli hlavně J.S. Mindrolling Tričhen Rinpočhe, který byl hlavou školy Ňingma v letech 2001 ~ 2008 a J.S. Taklung Cetrul Rinpočhe z kláštera Dordže Drak (hlava školy Ňingma v letech 2001 ~ 2015), od něhož Tulku Dakpa Rinpočhe obdržel celou řadu nauk, inciací a osobních rad o přirozeném stavu mysli z tradice velké dokonalosti. Kromě toho obdržel mnohé nauky od Trulšik Rinpočeho a mnoha velkých mistrů tradice ňingma. V roce 2007 navšítil svůj klášter Gegong ve východním Tibetu, v němž působil v minulém životě, a který je jedním z hlavních klášterů tradice Longčhen ňingthig. Tulku Dakpa Rinpočhe byl přijat s velkou ceremonií, okázalostí a mnoha dary. Požádali ho, aby se co nejdříve vrátil, vedl klášter a učil dharmu. Snaží se duchovně i materiálně podporovat svůj klášter.

Tulku Dakpa Rinpočhe přišel poprvé do Evropy v roce 1999 na pozvání dzogčhenového centra v Belgii. Na žádost přátel a žáků žije od roku 2006 trvale ve Finsku, kde vede meditační centrum Danakóša, které založil. Každoročně předává nauky ve Finsku a v celé řadě evropských zemí. Vede také centrum na meditační ústraní Rangdžung Osal. Má veliké znalosti dharmy, soucitné srdce, odhodlání a schopnost vést zájemce na cestě Buddhova učení. Rinpočhe cestuje do mnoha míst Evropy, Asie a USA, kde předává nauky v různých centrech dharmy. Poprvé učil v České republice v roce 2014 během nauk J.S. Taklung Cetrul Rinpočheho (iniciace Přímá zkušenost prvotního stavu Samantabhadry a nauk Tří výroků Garab Dordžeho).

V České republice předával v centru Lotus Nauky o smrti, umírání, bardu a iniciaci Sto pokojných a hněvivých božstev. Na Slovensku dával iniciace a nauky v roce 2013 a 2015.

rozhovor s Tulku Dakpa Rinpočhe

srivatsa - buddhismus

buddhismus.cz