Buddhismus
textyučiteléobrázkyodkazyúvod
Longčhenpa

1308 ~ 1364

Longčhenpa

Longchen Rabjam, Drimé Özer nazývaný Longčhenpa jeden z nejvýznamnějších mistrů tradice ňingma. Longčhenpa byl považovaný za reinkarnaci princezny Pemasal, dcery krále Thisong Decäna a byl přímým žákem Padmasambhavy. Je nazýván Vševědoucí vládce či Král Dharmy a považován za druhého Buddhu.

Především známé jsou jeho nauky o dzogčhenu upadéša (ňingthig jabži) a dále se zachovalo Sedm pokladnic, Trilogie úlevy, Trilogie přirozeného osvobození, Trilogie rozptylující temnotu a Rozmanité spisy. Napsal více než dvěstěpadesát pojednání zahrnujících téměř veškerou buddhistickou teorii a praxi. Psal také rozsáhle o učení jiných tradic, bohužel se tyto práce ztratily.

Longčhenpa strávil sedm let na meditačním ústraní v horských jeskyních, především v Čchimphu. Nechal opravit klášter Samjä, poté v tomto klášteře dlouho žil a začal být známý také jako Samjepa.

V praxích, jako jsou fáze vytváření a završení, nepovstává osvobození ze samotné podstaty těchto praxí, nýbrž závisí na jiných faktorech, jako například na tom, jak člověk praxi proměňuje v živoucí zkušenost a jak praxi prohlubuje. V gurujóze však samotná cesta již svou vlastní přirozeností probouzí realizaci přirozeného stavu a přináší osvobození. Proto je gurujóga nejvyšší ze všech cest.

Úleva od iluzí, třetí svazek Trilogie úlevy

Titul lze chápat nejen jako Nalezení úlevy od iluzí ale též jako nalezení úlevy v iluzi přičemž iluzí je v druhém případě míněn náhled, jenž vnímá vše jako magický projev bez bytostné reality.
srivatsa

buddhismus.cz