Buddhismus
textyučiteléobrázkyodkazyúvod

Lhasa

Hlavní město Tibetu Lhasa se někdy v poetických dílech označuje také jako Lhadan. Původ těchto synonymních názvů se vysvětluje tím, že zde jsou uchovávány dvě sochy Buddhy Šákjamuniho. Ty měl podle pověsti obdržet tibetský král Songcän Gampo jako věno svých dvou žen, princezny nepálské a princezny čínské. Tibeťané těmto sochám říkají Džowo.

Historická tradice vypráví, že nepálská žena krále Songcän Gampa dala v roce 653 zbudovat pro sochu Buddhy, kterou s sebou přinesla, chrám stojící dnes ve středu města Lhasa a nazývaný Thulnang cuglakhang. Král postavil na kopci Marpori, kde se dnes nachází palác Potála, svůj hrad. Padesátá léta 7. století je tedy možné považovat za pravděpodobné datum, kdy byla Lhasa založena. Město Lhasa leží na pravém břehu řeky Učhu. O několik kilometrů dál stojí dalajlamův letní palác Norbulingka. Lhasa měla kolem roku 1952 přibližně 25 000 až 30 000 obyvatel.

Lhasa, Potála

Současná Lhasa se neustále rozšiřuje, starší domy jsou ničeny a místo nich se objevují i několikapatrová monstra. Stúpy, které stávaly v rohu potálského náměstí, a označovaly tak západní vchod do města, jsou již díky kulturní revoluci zničené. Na jejich místě stojí jenom napodobeniny, které nebyly postavené v souladu s předpisy pro stavbu stúpy.

srivatsa

Lhasa - palác Potála | buddhismus.cz